Blog

23.12.2020
Blog

Mandat – kiedy kierowca kontaktuje się z prawnikiem

Nieustannie zmieniające się prawo powoduje, że wielu obywateli nie zawsze wie jakie są ich obowiązki oraz jaki wymiar kary grozi za dane przewinienie. Oczywiście każdy obywatel powinien znać swoje prawa i przestrzegać zasad ruchu drogowego. Mandat, to zgodnie z definicją tryb postępowania, który wszczyna się w przypadku wykroczenia, mający formę grzywny lub pouczenia. Mandaty karne nakładane są na kierowców w przypadkach takich jak przekroczenie dozwolonej prędkości, wykroczenia dotyczące pieszych, parkowanie na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, kolizje czy wypadki drogowe.

 

Pomoc prawna w przypadku otrzymania mandatu

Jeśli kierowca uzna, że został ukarany niesłusznie i istnieją do tego podstawy prawne, może on odwołać się od przyjęcia kary. Przykładem takiej sytuacji może być, np. zaparkowanie w niedozwolonym miejscu w celu ratowania ludzkiego życia, ale także za działanie, które według nowych przepisów nie jest wykroczeniem, a wcześniej nim było. Taka sytuacja może mieć miejsce, np. gdy dany czyn był kwalifikowany jako wykroczenie tylko do konkretnego dnia, a kierowca otrzymał mandat dzień później.

Tak naprawdę istnieje kilka różnych sytuacji, w czasie których kierowca może udać się po pomoc do adwokata. Wsparcie prawne udzielane jest po dokładnym przeanalizowaniu całej sytuacji. W pierwszej kolejności prawnik poprosi Cię o relację zdarzenia drogowego, wraz z uwzględnieniem wszystkich szczegółów, zapyta o obecnych w tym miejscu świadków oraz przyczynę zdarzenia. Dlatego też tak ważne jest dokładne zapamiętanie całej sytuacji. Następnie przeanalizuje karę wskazaną przez stróża prawa i sprawdzi jej adekwatność do całego zdarzenia. Wszystkie te czynniki pozwolą stwierdzić, czy istnieje możliwość odwołania się od kary.

 

Zakres usług świadczony przez naszą kancelarię

W naszej kancelarii prawnej świadczymy pomoc kierowcom, w sprawach dotyczących wypadków komunikacyjnych oraz ich następstw, ale także w przypadku odwołania od kar i mandatów. Zajmujemy się również prowadzeniem postępowań karnych i oferujemy wsparcie w zakresie uzyskiwania odszkodowań, które powstały na wskutek wypadku komunikacyjnego.

Kontakt

Potrzebujesz doradztwa

lub stałego wsparcia

prawnego?

Umów się na konsultacje +48 883 937 942