Nie jest prawnie pożądaną sytuacja, w której ktoś zajmuje lub korzysta z Twojej nieruchomości, jeśli sobie tego nie życzysz. To zaprzeczenie świętym zasadom prawa własności.
Bezumowne korzystanie z nieruchomości, a raczej odszkodowanie (lub właściwiej: wynagrodzenie) z tytułu bezumownego korzystania to roszczenie, które służy właścicielowi jako ochrona prawna jego interesów majątkowych.
Roszczenie takie może być skierowane przeciwko posiadaczowi, a zatem osobie, która faktycznie włada i zajmuje nieruchomość, nie mając ku temu podstawy prawnej (czyli np. strony nie zawarły umowy najmu lub dzierżawy, lub wcześniej zawarta umowa najmu lub dzierżawy już wygasła).
Chodzi tutaj o przywrócenie równowagi majątkowej, która została zakłócona w czasie, gdy nieruchomość stanowiąca własność jednej osoby znajdowała się w posiadaniu innej, a posiadanie to nie miało podstawy prawnej i odbywało się bez zgody właściciela. Powiązane roszczenie windykacyjne, czyli o zwrot nieruchomości, chroni wprawdzie właściciela w razie pozbawienia go faktycznego władztwa nad nieruchomością i pozwala mu przywrócić władztwo – ale już nie zrekompensować naruszonych interesów majątkowych.
Wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy należy się właścicielowi od chwili powstania tego roszczenia przez cały okres nieuprawnionego korzystania z rzeczy przez posiadacza. Można go jednak dochodzić tylko za miniony czas bezumownego korzystania, a nie na przyszłość (tak wyr. SA w Katowicach z 22.8.2014 r., I ACa 366/14, OSA w Katowicach 2014, Nr 4, poz. 3).
Ciekawą kwestią pozostaje wysokość odszkodowania (wynagrodzenie) z tytułu bezumownego korzystania. Przyjmuje się bowiem, iż wysokość ustalana jest w tak, jakby „posiadanie opierało się na prawie” (m.in. wyr. SN: z 23.5.1975 r., II CR 208/75 oraz wyr. SN z 7.4.2000 r., IV CKN 5/00). Innymi słowy wysokość odszkodowania (wynagrodzenie) z tytułu bezumownego korzystania powinna być ustalana w oparciu o rynkowe stawki, np. czynszu lub dzierżawy dla nieruchomości danego rodzaju. Takie określenie rozmiaru wynagrodzenia wskazuje, że właściciel może uzyskać świadczenie, które zrekompensuje mu niemożność korzystania z nieruchomości.
Należy podkreślić, że wynagrodzenie to należy się bez względu na to, czy właściciel poniósł jakąkolwiek stratę w związku z faktem niekorzystania z rzeczy. Świadczenie z tytułu wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega także waloryzacji, jednak przy jego ustalaniu nie bierze się pod uwagę ani strat lub utraconych przez właściciela korzyści związanych z pozbawieniem go korzystania z rzeczy, ani korzyści odniesionych przez posiadacza.
Potrzebujesz doradztwa
lub stałego wsparcia
prawnego?
Umów się na konsultacje +48 883 937 942