Zasiedzenie polega na nabyciu prawa, przede wszystkim własności, przez osobę, która nie jest właścicielem, ale przez pewien czas zachowywała się w sposób odpowiadający uprawnieniom właściciela. Przez zasiedzenie można nabyć prawo własności – zarówno ruchomości, jak i nieruchomości (gruntowej, budynkowej, lokalowej), czy też udziału we współwłasności, a nawet służebność gruntową.
Do stwierdzenia nabycia własności przez zasiedzenie konieczne jest spełnienie ustawowo określonych przesłanek.
Po pierwsze, podstawową przesłanką zasiedzenia, zarówno w odniesieniu do nieruchomości, jak i ruchomości, jest posiadanie samoistne rzeczy będącej przedmiotem zasiedzenia. Własność może zatem uzyskać wyłącznie osoba, która nie jest jej właścicielem, jednak faktycznie włada rzeczą jak właściciel (art. 336 k.c.).
Nabycie własności w drodze zasiedzenia następuje także po upływie określonego terminu:
Pojęcie „dobrej wiary“ polega na błędnym, ale w danych okolicznościach usprawiedliwionym przekonaniu, że osobie przysługuje wykonywane przez nią prawo. Jest to równoznaczne z jego przekonaniem, opartym na obiektywnych przesłankach, że wykonując w swoim imieniu prawo własności niczyjego prawa osoba ta nie narusza (tak, uchwała SN III CZP 108/91). Posiadacz będący natomiast w „złej wierze”, to osoba, która wie albo wiedzieć powinna, że prawo własności nie przysługuje jemu, lecz innej osobie (post. SN z 11.3.2009 r., I CSK 360/08).
Należy pamiętać, że chociaż nabycie własności przez zasiedzenie następuje, przy spełnieniu przesłanek, z mocy prawa, to jednak stwierdzenie tego musi odbyć się po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania sądowego. Postanowienie sądu w takim wypadku ma charakter deklaratoryjny, stwierdzając zasiedzenie z mocy prawa w określonej dacie.
Potrzebujesz doradztwa
lub stałego wsparcia
prawnego?
Umów się na konsultacje +48 883 937 942