Spółka cywilna to działalność wspólników, która jest oparta na umowie, określającej cele i zasady funkcjonowania. W odróżnieniu od spółek prawa handlowego, spółka cywilna nie jest odrębnym podmiotem. Wspólnicy mogą chcieć przekształcić spółkę cywilną w inną spółkę, w tym przede wszystkim w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Często takie przekształcenie będzie korzystne dla wspólników ze względu na rozwój biznesu i chęć wyłączenia odpowiedzialności wspólników, wśród największych plusów takiego przekształcenia wskazuje się:
Przekształcenie spółki cywilnej jest uregulowanie w Kodeksie spółek handlowych, który przewiduje dwa tryby takiego przekształcenia – zwykły i uproszczony.
Tryb zwykły jest stosowany w praktyce wtedy, gdy nie wszyscy wspólnicy spółki cywilnej mają prawo do prowadzenia spraw spółki – w takiej sytuacji tryb uproszczony jest wyłączony i niemożliwy do zastosowania. Pojawia się tutaj pytanie – kiedy wspólnik nie ma prawa do prowadzenia spraw spółki? Co do zasady wszyscy wspólnicy spółki cywilnej mają prawo prowadzenia spraw spółki, chyba że w umowie spółki postanowiono inaczej. Oznacza to, że jeżeli w umowie spółki wyraźnie nie wyłączono żadnego wspólnika od prowadzenia spraw spółki, to każdy ze wspólników ma takie prawo i można zastosować tryb uproszczony. Gdyby jednak taki zapis się znalazł, przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o. będzie możliwe, gdy spełnimy następujące przesłanki:
Poza powyższymi przesłankami głównymi, Kodeks spółek handlowych zawiera także wymagania bardziej szczegółowe m.in. konieczność dwukrotnego zawiadomienia wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu.
Tryb ten jest w praktyce dużo częstszy. Podstawowym i w zasadzie jedynym wymogiem, jak już była o tym mowa, jest to, aby każdy wspólnik był uprawniony do prowadzenia spraw spółki cywilnej, co w spółkach cywilnych można powiedzieć, że jest zasadą. Dlaczego ten tryb jest taki korzystny?
W pozostałym zakresie przekształcenie odbywa się według zasad ogólnych – oznacza to, że konieczne jest:
Tryb uproszczony przede wszystkim zwalnia nas z obowiązku sporządzenia planu przekształcenia spółki, a wystarczy podjęcie stosownej uchwały. Dla przedsiębiorców oznacza to, że taki tryb jest dużo szybszy, tańszy i prostszy.
Przekształconej spółce przysługują wszystkie prawa i obowiązki, które wcześniej dotyczyły spółki cywilnej. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Nie muszą oni podpisywać nowych umów z kontrahentami, ani nawet podpisywać żadnego aneksu do starej umowy. Wszystkie te umowy dalej są ważne i wiążące dla spółki z o.o. Dotyczy to także innych uprawnień, przykładowo koncesji czy licencji.
Potrzebujesz doradztwa
lub stałego wsparcia
prawnego?
Umów się na konsultacje +48 883 937 942