Podwyższenie alimentów jest możliwe w przypadku, kiedy warunki, na podstawie których sąd ustalił wysokość alimentów, ulegną zmianie.
Które warunki muszą ulec zmianie, żeby żądanie podwyższenia alimentów było uzasadnione? Chodzi o możliwości majątkowe lub zarobkowe zobowiązanego do zapłaty alimentów albo o wysokość usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego.
Pozew o podwyższenie alimentów składa się do sądu rejonowego miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, albo do sądu rejonowego miejsca zamieszkani strony pozwanej. Sprawy o zasądzenie i podwyższenie alimentów są zwolnione z opłaty sądowej. Niezależnie od tego, musisz w pozwie wskazać wartość przedmiotu sporu. Będzie to różnica pomiędzy kwotą, którą zobowiązany musi płacić obecnie, a kwotą na którą opiewa Twoje powództwo (pomnożoną przez 12 miesięcy).
Jeśli ubiegasz się o podwyższenie swoich alimentów, Ty jesteś powodem. Jeśli chodzi o alimenty na dziecko, to w pozwie wskazujesz małoletniego oraz siebie jako przedstawiciela ustawowego działającego w jego imieniu. Nie dotyczy to dzieci pełnoletnich, które same działają w swoim imieniu.
Musisz udowodnić, że faktycznie doszło do zmiany okoliczności umożliwiających podwyższenie alimentów, a zmiana ta jest istotna. Wybierając dowody koncentrujesz się na tym co zmieniło się od czasu zasądzenia alimentów. Piszesz pozew o podwyższenie alimentów więc nie musisz przedstawiać całej sytuacji od początku, wystarczy, że przedstawisz to co uległo zmianie.
Dobrze zapoznaj się z aktami Twojego wcześniejszego postępowania o zasądzenie alimentów, zwróć uwagę do jakich okoliczności sąd się odniósł, jakie pytania zadawał, jakie dowody przykuły jego uwagę. To pokaże Ci na jakich okolicznościach powinieneś skoncentrować się również tym razem.
Materiał dowodowy który przedstawić musisz również w postępowaniu o podwyższenie alimentów. W większości będzie składał się z dokumentów, uzasadniających – wzrost kosztów Twojego życia, pogorszenie się Twojej sytuacji życiowej, polepszenie się sytuacji zobowiązanego. Będą to rachunki, umowy, wyciągi ze szkół, harmonogramy spłat rat kredytów itp. Możesz również wystąpić o zobowiązanie pozwanego do przedstawienia określonych dokumentów jak np. umowy o pracę, wyciągu z banku, umowy zakupu/sprzedaży nieruchomości itp.
Zasadniczo zmierzał będziesz do zanegowania lub wykazania nieistotności argumentów przedstawionych przez powoda. Musisz udowodnić, że Twoja sytuacja się nie zmieniła lub nawet pogorszyła, w ostateczności zmieniła się nieistotnie.
Rozważyć możesz również powództwo wzajemne o obniżenie alimentów, które w określonych sytuacjach może okazać się skuteczną linią obrony, prowadzącą do zawarcia ugody pozasądowej jeszcze przed pierwszą rozprawą.
Istotne okoliczności będą podobne do tych które wskazuje się w pozwie o podwyższenie alimentów. Mogłeś przecież podupaść na zdrowiu, stracić prace, zacząć osiągać znacznie niższe dochody ze swojej działalności gospodarczej. Mogły wzrosnąć koszty Twojego utrzymania, np. w związku ze wzrostem czynszu najmu, wzrostem cen licencji z których korzystasz w swojej pracy, wzrostem cen produktów i usług nawet jeśli podobnie będzie wpływał na uprawnionego, wzrostem rat kredytów itp.
Jak widzisz, istnieje szereg okoliczności, które mogą wpływać na zasadność pozwu o podwyższenie alimentów. Konieczne jest skuteczne wykorzystanie akt wcześniejszego postępowania i wnikliwa selekcja dostępnego materiału dowodowego. Dobór argumentacji rozpatrywać należy w wielu płaszczyznach, w tym również społecznych i gospodarczych.
Potrzebujesz doradztwa
lub stałego wsparcia
prawnego?
Umów się na konsultacje +48 883 937 942